НРБУ-97, ДСАНПіН 2.2.4-171-10.

Радій у воді свердловин

Ra : Rn : U : Радіонукліди

Дослідження води : Ra-226,Ra-228.
Деякі системи питного і господарського водопостачання містять природний радій в кількості, що перевищує гігієнічні нормативи.
Ця Web сторінка дає відповіді на традиційні запитання про те, як і де зустрічається радій в системах водопостачання; яким є його вплив на здоров'я; думки колективних та приватних власників свердловин щодо вирішення проблем радію; гігієнічні нормативи по радію. забруднення артезіанських свердловин.

Зміст

  1. Де зустрічається радій у питній воді?
  2. Де радій представляє проблему?
  3. Як проводиться моніторинг радію в питній воді?
  4. Які гігієнічні нормативи для радію?
  5. Який ризик для здоров'я представляє радій?
  6. Як можна скорегувати радієву проблему в колективній системі водопостачання?
  7. Чи може корекція радію дати інші проблеми?
  8. Чи може радій складати проблему в приватних системах водопостачання?
Де зустрічається радій?
Найвищі рівні радію зустрічаються у водах, що омивають кристалічні породи високої тріщинуватості з високим вмістом радію, а також піски в яких відбулося перевідкладення радію, вимитого раніше з кристалічних порід.
Ризик для здоров'я від споживання води, що містить невисоку активність радію, незначний.

Де спостерігається проблема з радієм?
Всі кам'яні породи, зазвичай, містять радій в малій кількості. Підземна вода, яка повільно проходить через пори або тріщини в підземних шарах кам'яної породи, розчиняє мінерали. У тих місцях де порода містить значну кількість радію, а вода переміщується досить повільно, вода може отримати більшу кількість радію.

Які нормативи існують для радію?
Відповідно до вимог Норми радіаційної безпеки України (НРБУ-97 п.8.6.4) рівні дій для природних радіонуклідів в джерелах господарсько-питного водопостачання становлять:
--  для радію - (226Ra) - 1.0 Бк.л-1,
--  для радію - (228Ra) - 1.0 Бк.л-1.
--   для радону 222Rn - 100 Бк.л-1;
--   для урану (сумарна активність природної суміші) - 1 Бк.л-1

Як проводиться моніторинг радію в питній воді?
У разі використання води артезіанських свердловин для господарсько-питного водопостачання або реалізації води артезіанських та інших джерел через торгівельну мережу, необхідно обстежувати кожне джерело. Перевірка якості води повинна проводитися не рідше одного разу на три роки.

Який ризик для здоров'я від радію? Встановлено, що тривале опромінення підвищеними рівнями радію у питній воді тягне за собою "високий ризик раку кісток для опромінених." За оцінками Агентства по захисту навколишнього середовища США (EPA) довгострокове споживання води, що містить 5 пКі на літр (0.185 Бк на літр) тягне за собою 44 випадки додаткових смертей від раку на кожен мільйон опромінених. Ризик подвоюється до 88 випадків (10 пКі на літр) і потроюється до 132 випадків (15 пКи на літр) і т.д.
Як співвідноситься цей ризик з іншими ризиками в житті? Він приблизно одного порядку що і ризик смерті від блискавки або торнадо. На щастя, ризик від радію є керованим, оскільки радій з води може бути видалений.

Коригувальні дії за радієм? Для кожної системи водопостачання, в якій рівень радію перевищує гігієнічні нормативи, повинні бути визначені найкращі профілактичні заходи для покращення ситуації. Важливим фактором є якість, складнощі монтажу і роботи обладнання, вартість альтернатив. Коригувальні методи включають використання нового джерела води, споживання води з більш ніж одного джерела або видалення радію шляхом обробки води. Два перших зазвичай є кращими до застосування, оскільки вони дешевші і не створюють додаткових проблем, пов'язаних з утилізацією відходів.
Якщо можливо, вода з підвищеним рівнем радію має бути замінена повністю водою з меншим вмістом радію з іншого геологічного горизонту або поверхневою водою, або її слід розводити водою альтернативного джерела. Якщо неможливо використовувати ці варіанти, потрібно проводити очистку води від радію.
Найбільш доступним методом є іонообмінний метод на основі синтетичних цеолітів, подібний до того, що використовується в домашніх пом'якшувачах води. Як правило, такий процес пом'якшення води видаляє близько 90% радію. Однак він несуттєво збільшує надходження натрію в щоденний раціон.
Інші можливі методи підготовки води включають застосування золи або методу на основі зворотного осмосу. Порівняно високі витрати зі встановлення та експлуатації можуть обмежити застосовність цих систем в Україні.

Побічні проблеми очищення води від радію Всі процеси підготовки води призводять до накопичення рідких і твердих відходів, які концентрують радій. Ці побічні продукти повинні бути утилізовані відповідним чином.

Радій в приватних свердловинах

У загальному випадку глибина приватних свердловин менша рівня залягання геологічних горизонтів, які містять велику кількість радію. Однак радій в помітних кількостях може бути знайдений навіть в неглибоких свердловинах і колодязях, що говорить про необхідність проведення досліджень вмісту радію у воді.

На даній строрінці застосовуються частково матеріали з: http://www.dnr.state.wi.us/org/water/dwg/radium.htm

Радій у воді свердловин : Ra-226,Ra-228. Дослідження води.


дослідження води RU Water Testing¦ Радіонукліди Радій Радон Уран ¦ Quantulus ¦ Tritium